Blog

HomezdrowieDieta eliminacyjna- czy pomaga na alergie pokarmowe?

Dieta eliminacyjna- czy pomaga na alergie pokarmowe?

Alergie pokarmowe już od dziecięcych lat bywają kłopotliwe, niebezpieczne dla naszego zdrowia, a bywa, że także trudne do zdiagnozowania, jeśli chodzi o wszystkie alergeny, na które jesteśmy uczuleni. Jak twierdzą eksperci, zdecydowanie najskuteczniejszą strategią postępowania w przypadku alergii jest czasowe lub też trwałe dobranie diety eliminacyjnej. Dodatkowe leczenie farmakologiczne jest najczęściej uznawane za terapię wspomagającą, nieskuteczną w przypadku stosowania leków bez odpowiedniej diety. O nietolerancjach pokarmowych trzeba pamiętać stale sprawdzając składy nawet tych produktów, które są nam już znane. Co jeszcze warto wiedzieć na temat diety eliminacyjnej?

Przechodzimy na odpowiednią dietę- jak się do tego zabrać?

Diagnostyka alergii pokarmowych może być trudna, konieczna jest konsultacja z lekarzem alergologiem, ale i bieżąca obserwacja tego, jakie pokarmy wywołują niepożądane reakcje organizmu. Leczenie jest najczęściej wieloetapowe, ale bardzo ważne jest, aby czasowo wyeliminować pokarmy, które powodują reakcję alergiczną. Przejście na nową dietę może być stosunkowo łatwe, jeśli alergenów jest niewiele i bardzo trudne, jeśli stanowią jedne z podstawowych czy też lubianych przez nas produktów. W praktyce może być nam bardzo trudno wyeliminować laktozę czy gluten całkowicie z naszej diety. A ponieważ dieta a leczenie alergii pokarmowych to dwie, mocno związane ze sobą kwestie, jednym z bardziej efektywnych rozwiązań jest wizyta u dietetyka, który będzie w stanie zaproponować nam skuteczną dietę eliminacyjną. Warto skorzystać z wizyty u dietetyka przyjmującego w ramach sieci projektzdrowie.info.

Unikanie wielu popularnych alergenów może być o tyle prostsze, że obecnie producenci żywności są zobowiązani do tego, aby informować na etykiecie o tym, jakiego rodzaju alergeny mogą być zawarte w ich żywności. Czasem jednak nawet wiedząc, że dany produkt zawiera alergen trudno jest nam z niego zrezygnować na dłuższa metę- dlatego też czasochłonnym, ale sensownym działaniem jest poszukiwanie zamienników, w przypadków których reakcja alergiczna nie będzie występować. Dieta eliminacyjna musi być dietą zdrową i zbilansowaną, taką, która nie będzie powodowała w występowania w naszym organizmie żadnych niedoborów. To ma też być taka dieta, którą będziemy w stanie utrzymać przez dłuższy czas i na której po prostu będziemy czuć się komfortowo.

Czym jest prowokacyjna próba pokarmowa?

Nietolerancje pokarmowe trzeba badać w czasie. Zależność pomiędzy tym, jak wygląda nasza dieta a leczenie alergii pokarmowych jest tak duża, że z czasem reakcja organizmu na alergen może być słabsza, a nawet może ulec wygaszeniu. Dlatego też zaleca się przeprowadzanie prowokacyjnej próby pokarmowej, gdzie raz na jakiś czas w sposób kontrolowany i świadomy przyjmujemy dany alergen w niewielkiej ilości obserwując reakcję organizmu. Dieta eliminacyjna według specjalistów powinna być stosowana tylko wtedy, kiedy naprawdę jest to konieczne.

Sorry, the comment form is closed at this time.