Blog

HomeTravelZwiedzanie Wieliczki – dlaczego warto? O Kopalni Soli i nie tylko!

Zwiedzanie Wieliczki – dlaczego warto? O Kopalni Soli i nie tylko!

Są takie miejsca w Polsce, których sama nazwa kojarzy nam się z czymś wartym zobaczenia. Bez wątpienia Wieliczka właśnie do nich należy. Od lat stanowi ona nieodłączny element większości wycieczek do Krakowa. Jeśli odwiedza się te okolice, nie można pominąć zwiedzania Wieliczki. A jak miasto soli, to i kopalnia! Bez wątpienia warto jest ją zobaczyć.

 

Historia Kopalni Soli w Wieliczce

Historia Kopalni Soli w Wieliczce zaczyna się tak dawno, że aż ciężko w to uwierzyć. Już w średniowieczu przy jej pomocy w Wieliczce wydobywano sól. Wszystko zaczęło się od poszukiwania soli, której pełno było w źródłach wody. Na początku to one wystarczały, ponieważ gotując wodę, wydobywano sól. Nie mniej, natrafienie na pierwszą bryłę soli w około XIII wieku sprawiło, że pojawiły się nowe pomysły jej wydobywania – wybudowanie Kopalni Soli. Rozpoczęło to stopniowe bogacenie się regionu oraz Polski w związku ze sprzedawaną solą.

 

Dzisiaj już się jej nie wydobywa, jednak to właśnie ze względu na Kopalnię Soli odwiedza się Wieliczkę. Tak jak w XV wieku zrobił to Mikołaj Kopernik jako pierwszy znany turysta w Kopalni, tak i dzisiaj schodzimy do podziemi, aby podziwiać jej bogactwo. Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce miało więc miejsce już w renesansie i na uwzględnienie tego faktu trafimy w dzisiejszych czasach jako turyści, przechodząc przez komorę Mikołaja Kopernika, w której możemy podziwiać jego solną figurę.

 

Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce – czy warto?

Wieliczka to miasto, które jak najbardziej warto zobaczyć. Dzisiaj jets ono nastawione głównie na turystykę. Nie bez powodu. Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce, to ogromna atrakcja. Całe podziemie kopalni jest zachwycające same w sobie. Nie wspominając już o eksytacji, jaka towarzyszy znalezieniu się 120 metrów pod ziemią. W miarę przemierzenia Kopalni oko turystów cieszą kolejne komory solne. Wydrążone one zostały przez górników, którzy pracowali w ten sposób wiele lat temu. Poznawanie historii tego miejsca, znajdując się dokładnie w nim, czując jego zapach i podziwiając jego piękno, to niesamowite doświadczenie, które zachęca ludzi z całego świata do zwiedzenia Wieliczki.

Naturalne piękno

Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce pozwala nasycić się prawdziwym, naturalnym i onieśmielającym pięknej. Ogromne kaplice, podziemne jeziora solne sklepienia, które zapierają dech w piersiach – tym jest właśnie Kopalnia Soli, którą odwiedza ponad 1,5 miliona turystów rocznie. Jej piękno możemy podziwiać przez cały czas wycieczki, ale niektóre miejsca szczególnie zaskakują. Bez wątpienia można zaliczyć do nich Kaplicę św. Kingi. Wysokie, zachwycające sklepienie tego pomieszczenia zdobią okazałe żyrandole, których kryształy powstały z soli. Oprócz tego nasze oko nacieszy cała galeria rzeźb, która znajduje się właśnie w tej komnacie. Wiele osób twierdzi, że to właśnie dla tego miejsca warto zwiedzić Kopalnię Soli w Wieliczce. Jednak nie jest to jedyna ciekawa atrakcja. Jest ich znacznie więcej.

Coś dla ciała i ducha

Decydując się na zwiedzanie Wieliczki, fundujemy sobie niezwykle duchowną i regenerującą nas zarówno fizycznie, jak i psychicznie podróż. Zwiedzanie Kopalni w akompaniamencie utworów Chopina, a także chłonięcie wiedzy oraz doświadczeń, bez wątpienia będzie dla nas doskonałą terapią i przerwą w zabieganym, pełnym pracy życiu. Natomiast spacer w przyjemnym chłodzie po długich korytarzach Kopalni Soli w Wieliczce bez wątpienia wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie. Szczególnie że słone powietrze w podziemiach Wieliczki jest uzdrawiające. Warto odwiedzić uzdrowisko, które się tam znajduje. Wszystko to wpływa na niezwykłą atrakcyjność Wieliczki a podane powody jej odwiedzenia, to tylko część całej masy atrakcji i korzyści, jakie płyną z tego typu wycieczki.

Sorry, the comment form is closed at this time.